Novinky

Zpravodajství ze světa franchisingu

FRANCHISING JE INVESTICÍ DO BUDOUCNOSTI

FRANCHISING JE INVESTICÍ DO BUDOUCNOSTI

Článek o České asociace franchisingu vytvořila společnost Mediaplanet.

Vytvoření dobrého a úplného konceptu není levnou záležitostí. Pro franchisora i franchisanta je nejdůležitější se nejdříve důkladně obeznámit s teorií franchisingu, pochopit jeho možnosti, výhody a nevýhody. Velkým přínosem je spolupráce se zkušeným franchisovým poradcem, který už má za sebou realizaci několika franchisovych sítí a zná veškerá rizika, která mohou v průběhu realizace nastat, je schopen navrhnout optimálni postup a umí též kvalifikovaně odhadnout potřebný čas pro realizaci, včetně potřeb lidských a finančních zdrojů.

Prvotní barierou pro podnikatele, který chce expandovat, je kapitál. Franchising umožňuje společnostem expandovat bez rizika zadlužení a kapitálových nákladů. Poněvadž prvotní investici poskytuje franchisant, franchising umožňuje rozvoj s minimální potřebou kapitálu. Je to franchisant, kdo podepisuje pronájem a závazky plynoucí z různých servisních kontraktů, proto franchising umožňuje franchisorovi rychlejší a bezpečnější rozvojs podstatně sníženými riziky.

Pro společnosti, které mají příliš málo času nebo nedostatek lidských zdrojů, je franchising často nejrychlejší způsob růstu, protože většinu těchto činností děla franchisant. Franchisor samozřejmě poskytuje poradenství, ale ten, kdo nakonec běhá a všechno shání, je franchisant.

Jak se v Česku daří franchizingu? Roste zájem ze strany podnikatelů?

V současné době působí v České republice okolo 350 franchisových sítí, při čemž mezi nejstarší se řadí zahraniční McDonald´s. V polovině 90. let dominovaly na trhu pouze zahraniční společnosti. Před 20 lety vznikly české franchisové koncepty, které jsou úspěšné dodnes. Patří k nim například pivovarStaropramen s konceptem restaurací Potrefená husa, autoservisy Best Drive, značka oblečení Bushman, rychlé občerstvení Fornetti, Orea Hotels, Pivní pohotovost, Švejk Restaurant a některé další koncepty.

Z výzkumu České asociace franchisingu vyplývají tyto závěry:

  • Největší zastoupení ve sledovaném vzorku z oblasti služeb mají koncepty z oboru gastronomie včetně rychlého občerstvení, realitních kanceláří, výživových poraden, fitness a vzdělávání (jazykové školy, mateřské školy, specificky zaměřné školy). Početně jsou zastoupeny i koncepty z oblasti obchodu s módou, sýry, farmářskými potravinami a kosmetikou.
  • Mezi franchisové koncepty s největším počtem vlastních a franchisových poboček patří RE/MAX Česká republika, BENU lékárna a McDonald´s. Mezi koncepty nejdéle provozované v ČR pak patří McDonald´s nebo Yves Rocher.
  • V seznamu franchisových konceptů je 59 % konceptů původem z České republiky a 41 % konceptů zahraničních. Tento trend schvalují i ostatní evropské asociace, tzn. každoročně přibývá na trhu více tuzemských konceptů než těch ze zahraničí.
  • Doba trvání franchisové smlouvy se pohybuje v rozmezí od 1 roku do 20 let. Nejčastěji uvedli respondenti uzavření smlouvy na 5 let, ale výjimkou není smlouva na 10 nebo 20 let, které zpravidla uzavírají koncepty z oboru gastronomie.
  • Výše vstupní investice se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 500 tis. do 1 mil. Kč a od 1 mil. do 5 mil. Kč. Výjimku tvoří franchisové koncepty z oboru gastronomie, kde vstupní investice přesahuje 5 mil. Kč.
  • Více než polovina systémů zveřejňuje výši průběžného poplatku, který se pohybuje od 2 % do 14 % z obratu. V průměru se průběžný poplatek pohybuje v rozmezí 3–5 % z obratu.
  • Výši marketingového poplatku uvedli respondenti v rozmezí 2–4 %.
  • Jako místa další uvažované expanze mimo ČR uváděly franchisové koncepty nejčastěji Slovensko, Německo, Polsko, Maďarsko nebo Rusko.
  • Jako klíčové vlastnosti ideálního franchisanta respondenti vyzdvihli zejména připravenost aktivně řídit a motivovat kolektiv, dispozice velmi dobrými komunikačními, organizačními a obchodními dovednostmi a potřebnou výši vlastního kapitálu.
  • Podporu svým franchisantům poskytuje většina franchisorů, ať už se jedná o školení, marketingovou podporu, provozní a manažerské poradenství nebo pomoc s výběrem lokality či s vybavením pobočky.

-----------------------------------------------------

ING. JIŘÍ KRAJČA

Project manager
Česká asociace franchisingu


Novinky

Chcete zkusit podnikat, ale rodiče vás…

14.10. 2024

Komu chybí zázemí z podnikatelské rodiny a nevěnoval se praktickému byznysu ani v rámci studií, může při rozhodnutí být svým vlastním pánem narazit...

Mimořádná nabídka pro expanzi vašeh…

30.09. 2024

Máte-li v nejbližších letech v plánu expanzi vašeho franchisového konceptu do zahraničí, tak by vás mohla zaujmout následující mimořádná nabídka. Největší mezinárodní organizace svého druhu Franchise Pool...

Člen ČAF Jiří Lošťák pořádá se…

13.08. 2024

Franchising – jak na to? Termín: středa 4.9. 2024 Místo:  Olomouc, Pittsburská 5 Čas: 10.00 - 14.00 hod.

Vítězem soutěže Franchisa roku 2023 …

29.07. 2024

Pan Michael Kučera, jednatel Papilonia s.r.o. a franšízor motýlích domů Papilonia vítězství komentoval: „Rádi bychom poděkovali porotě za ocenění Franchisor roku...

Odběr novinek

Česká asociace franchisingu

ČESKÁ ASOCIACE FRANCHISINGU (ČAF) je nezisková profesní organizace sdružující na národní úrovni poskytovatele franchisingu – franchisory a odborníky z oblasti práva a poradenství zaměřující se na problematiku franchisingu. ČAF vznikla v roce 1993 a jejími členy jsou jak velké a známé mezinárodní značky, tak i menší tuzemské franchisové systémy.

Kontakt na provozovatele

Česká asociace franchisingu, z.s.
Těšnov 5, 110 00 Praha 1

 (+420) 728 948 479
  caf@czech-franchise.cz

IČ: 49625811

Copyright © 2024 Česká asociace franchisingu